Giriş

"Alman Liberallerden Türkiye’ye bir Şans Daha"

 

Alman Liberallerden Türkiye’ye bir Şans Daha

Akdeniz Üniversitesi Almanya Seçimlerini Değerlendiriyor 

Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliği yeni bir belirsizliğe mi giriyor? Almanya’daki hükümet değişikliği Türkiye’nin AB ile yürüttüğü üyelik müzakerelerini durdurmaya yeter mi? Son günlerde Türkiye ve AB ülkelerindeki kamuoylarında tartışılan konulardan biri olan bu soru, Akdeniz Üniversitesi Avrupa Birliği Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin (AKVAM) düzenlediği bir konferansta ele alınıyor. Almanya Köln Üniversitesi’nin de katkılarıyla düzenlenen programın konusu: “Tam Üyelik mi, Ayrıcalıklı Ortaklık mı? Almanya Seçimlerinin Türkiye-AB İlişkilerine Yansımaları” 

27 Eylül 2009 tarihinde Almanya’da gerçekleştirilen genel seçimler Hıristyan Demokratlar ve Liberallerin başarısıyla sonuçlandı. Son dört yıldır Sosyal Demokratlarla yürüttüğü koalisyon hükümetinin başında olan Angela Merkel, bu kez Liberallerle ortaklık kuruyor. Sosyal Demokratların büyük oy kaybı nedeniyle oylarını yükseltmeyi başaran Yeşiller ve Sol Parti’ye de muhalefet rolü kalıyor. AB üyeliğini destekleyen Alman Sosyal Demokratlarının bu hezimetinin Türkiye için de olumsuz sonuçlar doğuracağı şimdiden belli. Liberallerin son günlerde bu konuda yaptığı açıklamalar Türkiye’yi rahatlatmaya yetmiyor. Her fırsatta Türkiye için “imtiyazlı ortaklık” konusunu masaya getiren güçlü Başbakan Merkel’in yeni konumu, AB ile üyelik müzakerelerinin ağır aksak yürüdüğü şu dönemde Türkiye’de önemli kaygılara neden oluyor. 

Türkiye’nin AB yolundaki geleceği, 6 Ekim 2009 tarihinde saat 13.30’da Akdeniz Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi B Bloktaki Konferans Salonunda düzenlenen programda ele alınacak. Konferansta AKVAM Müdürü Doç. Dr. Erol Esen, geçtiğimiz yaz Almanya ve Brüksel’de yaptığı üst düzey temaslarını anlatacak. Köln Üniversitesi Jean Monet Kürsüsü Avrupa Araştırmaları Enstitüsü’nden Thomas Traguth içerden bir ses olarak Almanya’daki seçimleri değerlendirecek. Akdeniz Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Necati İyikan’ın oturum başkanlığında gerçekleştirilecek konferansta Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni, konuyla ilgili gözlemlerini paylaşacak. Konferans ilgi duyan herkese açıktır.

İletişim: 0242-310 18 55

Afiş