DSpace AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ KURUMSAL ARŞİVİ

 

 

1.       Kullanıcı http://acikerisim.akdeniz.edu.tr/xmlui/ adresinden giriş yapmalıdır.

 

 

2.       DSpace'e kayıt olmak için "Hesabım" bölümünden kayıt linkine tıklayınız. Karşınıza gelen ekrandan E-posta adresinizi giriniz ve kayıt butonunu tıklayınız. Onay ePostası Gönderildi uyarısını alana kadar bekleyiniz.

 

 

3.       Eposta kutunuza, yukarıda yer alan örnekte görüldüğü gibi "Onay e-Posta Gönderildi" mesajı gönderilecektir. Hesap işlemlerinizin tamamlanabilmesi için DSpace tarafından gönderilen bu eposta içindeki linke tıklayınız.

 

 

4.       Profilinizi oluşturunuz.

 

 

 

5.       Bölümler kısmından materyal (kitap, makale, tez vb.) yüklemesi yapacağınız ilgili bölümü seçiniz.

 

 

6.       Alt bölümü seçiniz.

 

 

7.       İlgili koleksiyonu seçiniz.

 

 

8.       Bu koleksiyona yeni bir öğe gönder linkini tıklayınız.

 
 

9.       Materyalinizle ilgili Öğe Tanımla alanlarını sırasıyla doldurup kayıt işleminizi yapınız.

 

 

10.       Materyalinizle ilgili Öğe Tanımla alanlarını sırasıyla doldurup kayıt işleminizi yapınız.

 

 

11.       İlgili materyalinizin karşılığı olan dosyanızı, bilgisayarınızdan "yüklemek" için  gözat butonunu tıklayın. İsteğe bağlı olarak dosya için kısa bir açıklama giriniz.

 

 

11.       Bilgisayarınızdan yüklediğiniz dosyanızı taslak halinde göreceksiniz. Kaydetmeden önce ilgili dosyayı yeniden düzenleyebilir, yeni dosya ekleyebilir ya da silebilirsiniz.

 

 

11.       İnceleme bölümüdür. Yüklediğiniz materyalin ilgili yerlerinin düzeltilmesine olanak tanır.

 

 

11.       DSpace'in gönderinizi yeniden üretme, çevirme ve dağıtma işlemlerini dünya çapında gerçekleştirebilmesi için, yukarıda yer alan koşulları kabul etmeniz gerekmektedir.

 

 

11.       DSpace'in Lisans bölümünde yer alan "Gönderiyi Tamamla" butonunu tıklarsanız gönderiniz sistem yöneticisi tarafından onaylandığında veya gönderinizle ilgili bir problem olduğunda bir e-posta bildirimi alacaksınız. . Gönderi Sayfasına Git linkini tıkladığınızda ise altta örnekleri yer alan tamamlanmamış yahut tamamlanarak arşivlenmiş gönderilerinize ulaşabilirsiniz. Burada herekli düzeltmeleri rahatlıkla yapabilirsiniz.

 

 

 

11.       Gönderinizi tamamlamadan  kaydederseniz "Tamamlanmamış Gönderi" bölümünde yer alır. Başlığın üzerine tıklayarak kaldığınız yerden iş akış sürecine devam edebilirsiniz.İsterseniz yüklediğiniz materyali buradan silebilirsiniz.

 

 

11.       Gönderinizi tamamladıktan sonra  kaydederseniz "Arşivlenmiş Gönderiler" bölümünde yer alır. Başlığın üzerine tıkladığınızda ilgili gönderinin bilgilerine ulaşabilirsiniz.

 

 

11.       Arşivlenmiş Gönderi'de yer alan materyalden bir örnek yukarıda yer almaktadır.